

U. Nagy Gábor: Út egy nyílt forráskódú építészet felé
Azt mondják, az emberi agy intelligens volta nem a neuronok mennyiségétől függ elsősorban, hanem a közöttük lévő kapcsolatok számától és főleg azok minőségétől. De ezen belül is jelentős mértékben függ az emlékezettől, tehát azon információktól, amelyeket egyszerre vagyunk képesek észben tartani és használni a gondolkodás során.
Mintha ehhez hasonló folyamatok zajlanának az emberi közösségekben is – milliárdnyi pont között sok-sok milliárdnyi szinapszis épül, nagyrészt még strukturálatlanul és kontrollálatlanul. A szemünk láttára és szinte felfoghatatlan sebességgel rendeződik át a világ, pillanatok alatt téve kérdésessé és használhatatlanná meglévő rendszereket, átértékelve az eddig magától értetődőnek hitt kompetenciákat, kikezdve a biztosnak vélt szakmákat, professziókat.
Ha lassan is vesszük észre, de változik a tervező szerepe, feladata is: az elvárás az újabb és újabb formák létrehozása helyett a mélyebb összefüggések feltárása és megformálása, vagyis az emlékezet és a képzelet összekapcsolása lett. A különböző szaktudások integrálása mellett az erőforrások arányos összeépítése. A művek létrehozásának nagyszerű elitizmusa helyett a szűkebb-tágabb környezet értelmes alakítása, a műépítészet helyett a közösségek építése. Hiszen nem csak a forma az, ami fontos, hanem mindaz, ami az anyagot formába, alakba rendezi.
Az építés stratégiáinak, illetve ezzel összefüggésben az építészeti mintáknak a megváltozása lehetővé teszi tartozásaink rendezését is. Nézzük, például hogyan.
A nyílt forráskódú szoftverek 1998-as definiálásának, az Open Source Definition (OSD) terminológiái alapján megfogalmazhatók a „nyílt forráskódú építészet” licencének legfontosabb jellemzői. Azé az építészeti- és egyben építési kultúráé, ami:
- szabadon felhasználható,
- hozzáférhetősége mindenkor biztosított,
- alkalmazása során továbbfejleszthető,
- biztosítja az eredeti „forráskód” sértetlenségét,
- felhasználói nem diszkriminálhatók,
- alkalmazásának területe nem korlátozható,
- szabadon terjeszthető,
- nem vonatkozhat kizárólag egyféle alkalmazásra,
- nem határozhat meg más építészeti megoldásokat,
- és nem korlátozhatja a kreativitást.





// /
A cikkben szereplő képek a szőcei Természetturisztikai Kutatóház moduláris tervei, amiket később az alkotó, U. Nagy Gábor nyilvánossá tett. A projekt részletes leírását és történetét INNEN, az Építészfórum oldaláról éritek el.