Budapest100 – Barangolások a Nagykörúton
Április 16-17-én ismét rengeteg ház nyitja meg kapuit a Budapest100 program keretén belül, amelynek idén rendhagyó módon a Margit és Petőfi híd között húzódó Nagykörút a központi témája.
A programsorozat 2011-ben indult, az OSA Archívum és a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) összefogásából született, azzal a céllal, hogy egy olyan eseményt, hozzanak létre, ahol régi épületekkel és lakóik szövevényes történeteivel, múltjával ismerkedhetünk meg.
A program igazi ereje a civil összefogásban áll, a nyitott házak hétvégéje olyan városi ünnep, ami különböző társadalmi csoportokat és generációkat képes összekötni, ösztönzi a lakóközösségeket a közös gondolkodásra és újításra. Évről évre több tucat lakóház csatlakozik a kezdeményezéshez, az önkéntesek és a lakók közösen szervezett sétákkal, kiállításokkal, koncertekkel, vetítésekkel, játékokkal várják a látogatókat.
Idén a korábbi évektől eltérően nem a századik évükbe lépett épületeké a főszerep. A tematika változásra azért került sor mert száz évvel ezelőtt, az első világháború közepén nem épültek házak, így a szervezők új várostörténeti koncepciót kerestek. 120 éves múltra visszatekintő, több városrészt összekapcsoló Nagykörút rengeteg építészeti és várostörténeti szempontból izgalmas kulturális és történelmi jelentőségű épület található. Körbejárhatjuk többek között a Szent István körút 1-et, ami egykor a Vígszínház Színésziskolájának adott otthont, ide járt például Jávor Pál is, a firenzei reneszánsz stílusban épült József körút 64-be, ahol ma több fiatal művész is él, az ő kiállításukat is láthatjuk majd. Benézhetünk sütit enni és gyerekprogramokra az Ybl Miklós által tervezett Erzsébet körút 35.-be is. Az idei évben összesen 58 épület, a lakóházakon kívül mozi, színház, gyógyszerár és áruház, és nagyjából 200 program várja az érdeklődőket.
Az elsőre zsúfoltnak és zajosak tűnő körút házainak gyomrában derűs és nyugodt belsőudvarokat találunk. A szervezők fontosnak tartják, hogy ebben az évben ne csak a múlt kerüljön az esemény fókuszába, a Nagykörút jelenével és jövőjével kapcsolatban beszélgetéseket és urbanisztikai workshopokat szerveznek, ahol többek között arról lesz szó, hogy miként lehetne élhetőbbé és zöldebbé tenni a forgalmas útvonalat.
// /
Markó Luca Zsófia írása