Csemege a modern építészet kedvelőinek – kiállítás a brnói Villa Tugendhat-ról
Május 26-án nyílt meg a Fuga nagytermében a brnói Villa Tugendhat utazókiállítása. A Ludwig Mies van der Rohe által 1929-1930-ban tervezett lakóház mozgalmas történetét, különleges (belső)építészeti és műszaki megoldásait bemutató fotó- és dokumentációgyűjtemény huszonkettedig állomásaként érkezett most Budapestre.
Az épület helyreállított formájában 2012 óta látogatható a nagyközönség számára. A kétéves felújítási munkálatokat többéves célzott kutatómunka előzte meg, amely során az eredeti állapotok minél hűbb rekonstrukciójára törekedtek. Lakóépületként csupán 8 évig funkcionált a villa – amíg a megrendelő Tugendhat család menekülésre nem kényszerült a háború elől. Később többek közt a brnói Gestapo hadiszállása volt, rehabilitációs központ és balettintézet is működött benne.
Fordulatokban gazdag története nyomán a XX. század Európájának egyedülálló lakmusza – lehetne. Illetve kérdés, hogy tekinthetünk-e így rá, hiszen a villa 2010-es felújítása a teljes rekonstrukció jegyében zajlott le, lényegében 80 év eltüntetésével. Persze állandó dilemma műemlékek esetében, hogy a beavatkozás mértéke mekkora lehet, mennyiben törölhetők el a történelem nyomai – itt az eredeti tervek javára döntöttek. A professzionális kutatómunkával támogatott tatarozásnak és a ‘80-as években történt első állagmegőrző beavatkozásoknak is köszönhetően még így is ez Mies van der Rohe legérintetlenebbül hagyott épülete Európában.
Az innovatív technikai berendezések (elektromosan irányítható ablakok, hatékony légcsere-rendszer) és a különleges anyaghasználat a villa legfőbb ismertetőjegyei – az ezeket megörökítő fotókból és egyéb anyagokból készített a fenntartó intézmény egy befogadható terjedelmű, informatív és látványos utazókiállítást, nyilvánvalóan népszerűsítő szándékkal. A módszer láthatóan működik, teltházas vezetések mellett egyre bővülő kulturális programkínálattal is rendelkeznek. Precíz kutatási és kivitelezési munkájával, valamint fenntartásával más kisebb európai műemlék-intézmény számára is jó példaként szolgálhat.
Persze a Villa Tugendhat sikerének jó része Mies van der Rohe nevének és az épület kuriozitásának köszönhető. Ilyen kiváló állapotú modern építészeti különlegesség nem terem minden bokorban, főleg nem ilyen távolságban. Budapestről 4 órán belül elérhető, – így a Fugás ízelítő után vagy akár anélkül – érdemes felkeresni élőben is.
// /
Látogatható: 2016. június 13-ig | Helyszín: Fuga (Budapesti Építészeti Központ) – 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5. | Szervező: Magyar Építész Kamara, Cseh Centrum
Pupli Dorottya írása