Holló-Szabó Réka: Suminagashi
Holló-Szabó Réka tervezőgrafikus diplomamunkája egy ősi japán technika lehetőségeit keresi a kortárs vizualitásban. Szép és személyes hangvételű projekt, ami a keleti iparművészeti hagyományban elmerülve újítja meg a grafika aktuális eszköztárat.
“Japán művészetének antik, közel ezer éves történelmű papír- és textildekorálási technikája a suminagashi. Szertartásszerű, meditatív merítési technikájában különleges vizuális lehetőségek rejlenek.”
A technika neve lebegő tusmintázatokat jelent (sumi – “tus”, nagashi – “lebegés”), ami pontosan leírja működési elvét. A tiszta víz felszínén kialakított olajos réteg és a tus képezte rajzolatok a víz áramlását követve különböző mintázatokat alakítanak ki, melyek a felszínre helyezett papíron rögzülnek.
Holló-Szabó Réka mestermunkájának alapjául önálló történeti-elméleti kutatása szolgált, aminek eredményeit egy művészeti album formájában teszi közzé. A kiadvány mellett kétirányú térkísérlet-sorozatokkal bővíti a suminagashi felhasználási területét.
A suminagashi kép a folyamatos mozgás egy pillatanát ragadja meg, de a rögzítés aktusával – a fotótól eltérően – el is törli mozgásban lévő tárgyát. Mivel a rögzítés pillanatában a papír vagy a textília magába szívja az úszó olajréteget, a rögzítés metódusa a mozgás végét jelenti. A suminagashi lényegében konzerválja az idő egy szeletét.
A véletlen és az irányíthatóság határán lebegő technika hagyományos felhasználási módjaiból kiindulva Holló-Szabó Réka egy anyagkísérlet-sorozat alapján állította fel saját minta-rendszertanát.
A mestermunka gerince a művészeti album, ami magában foglalja a kutatás eredményeit és az anyagkísérlet-sorozat képi válogatását, valamint a technika tervezőgrafikai lehetőségeire reflektáló fotósorozatot. Ezt egészíti ki a térplasztika-sorozat, aminek keretében papírplasztikák és tértestek felületein kerülnek bemutatásra a suminagashi térbeli használatának lehetőségei.
A sík felületek térbe fordítása papírplasztikák, a merítési technika alkalmazása pedig öntött gipszhasábok és kockák felhasználásával valósult meg.
„A sík felhasználásból való kilépéssel a mintázatok térbe fordulása ráerősíthetne a suminagashi térérzetére, optikai csalódásokat idéző ritmusaira, új lehetőségeket teremtve felhasználásában.”
A tértestek merítése során a sík mintázat az élek és sarkok törésein átfutva rögzül, a testek térbelisége okán pedig a felületi suminagashi mintázat önmagába záródik.
// /