Gombás Bianca – Nothng is OK
Gombás Bianca Nothng is OK sorozata az aktuális magyar közhangulat és saját, személyes, családi problémái között von párhuzamot. A telefonnal készített, fekete-fehér képeket első ránézésre csak az őket körüllengő karakteres atmoszféra és a nyers, ha úgy tetszik,”trash” jelleg köti össze, de többszöri áttekintés után kikristályosodik az a bonyolult tematika, amit Bianca tudatosan vitt végig a képek készítése során. A végeredmény eléréséhez nemcsak egy telefonkattintásra, hanem többször ismételt kinyomtatásra, beszkennelésre és utólagos keményítésre is szükség volt – a többlépcsős módszer és a téma rétegezettsége jól kiegészítik egymást.
„Ha csak saját magamra gondolok, az alapján is megállapíthatom, hogy az élet nem egyszerű, egyik gond hozza a másikat, de az önsajnálat helyett jobb, ha erre az egész összefüggésrendszerre kívülről tekintek rá.”
Bianca személyes problémákból kiindulva – öccse frusztrációi, családi tragédiák, munkahelyi rossz tapasztalatok – foglalkozik a magyar társadalmat jellemző élethelyzetekkel, a fővárost átható negatív töltéssel. Budapest és a családi otthon közötti gyakori utazások során a megfigyelt jelenségek lassan egésszé álltak össze; képi megörökítésük egy nagyobb összefüggésre utal. A városi ember rohanó mentalitását félretéve Bianca figyelmes és analitikus fotográfiai szemszögből vizsgálta az útjába kerülő, beszédes látványokat a kukába helyezett választási plakáttól kezdve a fej nélküli próbababáig.
„Arra jutottam, hogy a személyes problémáink és társadalmunk működésének rendellenességei szorosan összefüggenek, egyik dolog hozza a másikat és minden mindennel összefügg: az aggodalom, a nyugtalanság, a feszültség éppúgy tetten érhető az egyén, a család mindennapjain, mint a városén vagy akár az egész történelmünkön.”
A „minden mindennel összefügg” alapvetés már önmagában erős karaktert kölcsönöz a sorozatnak. A párhuzamok keresése, vizsgálata, majd bemutatása az önvizsgálat és a körülöttünk lévő világ elemzésének apró és egyben nagyon jelentős bizonyítékai. A keserédes hangulatú válogatás a kritikai szemlélet és a valós élet problémái mellett a személyes felelősségvállalásra is hangsúlyt fektet.
„Mindannyian ugyanabban a világban élünk és el kell döntenünk, hogy mi az, amin változtatni akarunk, akarunk-e egyáltalán változást, vagy minden jó úgy, ahogy van.”
// /
Untsch Kata írása