Mustra: Demecs Fanni tervezőgrafikus
Portfóliókat áttekintő Mustra sorozatunkat Demecs Fanni tervezőgrafikussal folytatjuk, aki júliusi Tumblr- és Facebook-fejlécünket is jegyzi.
Fanni a fejléc technikáját korábban, egy egyetemi feladatból kiindulva kísérletezte ki: Moholy-Nagy könyvének Typophoto-val foglalkozó fejezetéből inspirálódva kezdett el fénnyel, betűvel és különböző színtörő anyagokkal kísérletezni. Egy plafon felé irányított projektor elé üveglapot helyezett el, melyre olajt öntött, majd elkezdte fújni – az olaj gyönyörűen töri a fényt, és megfújva széthúzza a karaktereket.
A plafonon megjelenő, vetített képet – annak fotón és videón megörökített változatát – használva elkészítette a magyar és dán abc teljes karakterkészletét, valamint az egyik egyetemi eseményre a MOME logóját is. A technika érdekessége, hogy manuális módon hoz létre programozottnak tűnő látványt.
Bartók plakátok
Az olajtechnikához hasonlóan analóg módon készültek Fanni Bartók plakátjai: egy régi CLC monitort videózott le, mágneses erőkkel torzította a képet, mely Bartók zenéjére ugrik szét. „Rájöttem az alapszak végére, hogy sokkal szívesebben nyúlok egy régi vagy analóg dologhoz, mint hogy nekiálljak programozni. Le lehetne programozni, vagy After Effects-ben meg lehetne csinálni, de szeretem az anyagiságot, szeretem, hogy nem a gép előtt kell ülni, hanem kicsit kimozdulhatok.”
Bartók könyv
Szintén Bartók áll Mikrokozmoszt feldolgozó projektjének középpontjában. A hat darabból álló, folyamatosan egyre bonyolultabbá váló zenemű a kezdetektől a haladó szintig tanít meg zongorázni. Fanni az egész kottát „kibogyózva, Illustratorban egymás mellé szerkesztetve, kilézervágatva, majd beköttetve” hozta létre a reprezentatív design objektet, mely „gyakorlatilag kottaként nem használható, de pont a zene van benne”. A vastag fekete mappa, tömb hátulján megtaláljuk az összes zeneszám felsorolását, valamint egy QR-kód is megjelenik, mely a Mikrokozmosz egyes részleteit tartalmazó Soundcloud oldalra vezet. A munka konceptuális értéke, hogy kottaként való használatra alkalmatlan, de az oldalak különböző mintákat adnak ki, a zeneművek bonyolódása látszik.
Önarckép
Fanni finom, misztikus hangulatú önarcképe szintén különleges technikával készült: Fehérre festette, majd fehér háttér előtt fotóztatta magát. Az elkészült printen bevéste a papírt, egyes részeit eltartotta a faltól, neonszínű matricákat tett alá, melyek a falon visszaverődne és reflexfényeket hoznak létre.
Happy Birthdays
Személyes hangvételű projektje az egyedi születésnapi kártyák tervezése: ismerősei karakterét, hobbijait, attribútumait figyelembe véve alakítja ki az egyénre szabott új ikonokat, ikonkombinációkat.
Fi Clothing
A Fi csomagolóanyag Fanni eddigi legnagyobb sajtóvisszhangot kapott munkája: egy ligatúra tartja össze a dobozt, kinyitva szétjön a betűkapcsolódás is.
Naturking arculat és koncepció
Fanni dolgozta ki Vitaking cég új, piaci forgalomba még nem került, bio ételeket tartalmazó termékcsaládjának, a Naturking food for life arculatát és koncepciótervét. Egy nevében king-et tartalmazó termék logójának kötelező eleme a korona, rejtve jelenik meg.
// /
Hamvai Kinga írása