Rétfalvi Soma: Pack
Az elsőre tájképeknek tűnő Pack sorozat fotói közelebbről megvizsgálva idegen elemeket rejtenek. A tájba a legnagyobb természetességgel belesimuló csomagolóanyagok kezdenek feltűnni, a felfedezés után pedig már rááll a szemünk, hogy különböző műanyag származék után kutassunk a fotókon.
Rétfalvi Soma diplomamunkája a természetben lévő emberi jelenlétre reflektál. Amikor elmegyünk kirándulni, túrázni szertartásszerűen visszük magunkkal a különböző műanyag csomagolású élelmiszereket. Nem is kirándulás a kirándulás alufóliába tekert zsemle és PET-palackos üdítők nélkül. Ezekkel, az alapvetően védő funkciót betöltő csomagolóanyagokkal pedig pont azt a helyet árasztjuk el, szennyezzük, amit megőrizni és óvni szeretnénk.
A fotósorozathoz Soma olyan anyagokat használt fel, amelyeket a leggyakrabban használunk védőborításként, de ez alkalommal máshogy kerülnek felhasználásra: fóliafolyók, buborékfóliába csomagolt kő, fák között előbukkanó mentőfólia, hegygerincet kontúrozó takarófólia, ezüstösen csillogó alufólia, bányatavon békésen úszkáló hungarocell és a löszfal lyukait kitöltő bordó anyagok.
„A képeim megrendezett, beállított képek, melyek néhol a land art művészethez közelítenek, viszont – ellentétben a land art-tal – ezek a szituációk csakis a fényképek kedvéért jöttek létre. Mellőzik az időmúlás síkják, ami pedig a land art művek sajátja.”
A fotós az analóg beavatkozás és a digitális utómunka között ingázva nyúl bele a táj képébe. Ott és akkor, valós nyomot is hagyva az adott helyszínen, ugyanakkor mindezt csak egy fotó erejéig. Nincs kölcsönhatás a médium és a tárgy között, nem hagyja, hogy a természet formálja az idegen testeket – a fotó itt nem dokumentációként szolgál. Elsősorban nem is természetfotókat, hanem inkább nagyméretű “implantátum-fotókat” látunk.
// /
Rétfalvi Soma a SOMNIUM STUDIO tagja.