Hiánypótló Moholy-Nagy emlékjel Budapesten?
Míg New Yorkban javában tart a Moholy-Nagy életműkiállítás, itthon egy hiánypótló emlékjel prototípusa született meg a MOME falai között. Czellár Balázs mestermunkájában nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy egyetlen objektben elevenítse fel, és aktualizálja a modern művészet egyik legkiemelkedőbb alakjának örökségét.
Moholy-Nagy Lászlót nemzetközi ismertsége és művészettörténeti jelentősége ellenére méltatlanul kevesen ismerik Magyarországon. Ezen próbál meg változtatni a tüköreffektusokra építő, háromszög alapú rácshasáb, amit Czellár Balázs a MOME főbejárata előtti térre tervezett.
A széles lépcsősor és a főépület homlokzata reprezentatív erővel bírnak, és ennek a helyszínnek az adottságai, frekventáltsága, déli tájolása és benapozottsága is ideálisak az elérni kívánt hatás szempontjából.
„A fény, tér, mozgás hármas egysége, illetve a kísérletezés, játékosság, élményszerűség jellemzői azok, amelyek véleményem szerint meghatározzák Moholy-Nagy alkotói karakterét, és a tervezés során elsődleges irányt mutattak számomra.”
Egyáltalán nem megalapozatlan ez a tervezői kiemelés és meghatározás, ha Moholy-Nagy kései fény-tér modulátorai gondolunk. És valóban, az emlékjel tekintetében is a fényjelenségek, árnyékok, a reflexiók összjátéka, illetve a különböző térbeli helyzetek tűnnek meghatározónak. Körbejárhatjuk és belenézhetünk; az emlékjel térhez való viszonyát a tükröződő felület és a természetes fény által keltett optikai hatások, illúziók is befolyásolják.
Balázs különböző alakú, méretű és anyagú tükröződő felületekkel kísérletezett, mire a háromszög alapú rácshasáb mellett döntött. A természetes fényforrás magában hordozza a mozgás és a folyamatos változás elemeit – különböző napállások mellett a háromszög bizonyul a legeredményesebb formának a fényeffektusok szempontjából.
A rácshasáb egy acél korongon kap helyet, amire rávetülhetnek a különböző reflexiós jelenségek, illetve körbefut rajta egy kétnyelvű leírás, ami Moholy-Nagy személyét mutatja be tömören. Magát a korongot egy, három darab tükrös acéllapból álló, posztamens emeli el a talajtól.
GALÉRIA
// /