Lépten-nyomon Budapest
Az alternatív városnéző túrák fénykorában már-már tudományosan megalapozott ténynek látszik, hogy nem kell elhagynunk Budapest határát ahhoz, hogy új dolgokat lássunk, és ismeretlen helyeket fedezzünk fel. Ezt a feltevést erősíti Héjja Luca Lépten-nyomon című diplomamunkája, amely Budapest azon (rejtett) zugaira irányítja a figyelmünket, amelyek mellett valószínűleg mindennap elmegyünk.
Héjja Luca frissen diplomázott a MOME tervezőgrafika szakán, diplomamunkáját pedig a felfedező szeme és az itt töltött évek inspirálták. A könyv nemcsak grafikai elemeivel van segítségünkre a főváros új arcának megismeréséhez, hanem a különböző budapesti helyszínek között kedves feladatokkal és játékokkal is néhány perc szemlélődésre késztet. Nem kell hozzá szállást vagy repülőjegyet foglalni, elég a legkényelmesebb cipőnket felvenni, a könyvet pedig a hónunk alá csapni.
A 19 megállóhoz egyaránt tartozik 1-1 feladat, amelyet Luca hosszú séták után, a főváros színeit és az utcák forgatagát magába szívva ötlött ki. Ebben segítségére voltak azok az évek, amelyet a városban töltött, kíváncsisága és Török András Budapest könyve, amelynek átlapozásával fény derül a város ismert és kevésbé ismert történeteire, illetve a helyszínek egykor ikonikus figuráinak kilétére is.
A feladatok interaktív jellegét többek között a könyv hátuljában található kis zseb tartalma biztosítja – például innen kell kihalásznunk a Belvárosi templom révészének a fizetségül járó aranypénzt. A Vásárcsarnok felfedezéséhez a könyv alkudozásra biztat, amely nemcsak kötelező piaci szokás, de jó apropót szolgáltat arra, hogy kapcsolatot teremtsünk a kofákkal. Talán többet is megtudhatunk arról a bizonyos látogatásról, amelyet Margaret Thatcher tett itt a múlt század végén. Ha valami kevésbé mozgalmas játékra vágynánk, akkor elég csak egy padról ülve megfigyelni a budapesti forgatagot és annak sokszínű szereplőit.
A könyvhöz készült hangulatkeltő videóról is említést kell tennem, hiszen annak zenéje és képei pontos utasítást adnak a könyv használatához: csak magamhoz kapom a könyvet és felfedezem azt a várost, amiről azt gondolom, hogy már elég jól ismerem.
Kinek ajánlott a Lépten-nyomon? Azoknak, akik már bekötött szemmel is eljutnak a Budai Várig, akik ismerik a Deák Ferenc tér minden négyzetméterét, akik ültek már a rakpart összes kövén, azoknak, akik néha megcsömörlenek a nagyváros zajától, akik ezt soha nem tudják megunni és azoknak is, akik még egyáltalán nem ismerik Budapestet. Azoknak pedig, akik úgy gondolják, hogy semmi szerethető nincs a városban, kötelező olvasmány.
GALÉRIA
// /
Lépten-nyomon VIDEO
Kundrák Bella írása