Pofátlanul trendi neon színek
A rizográf gépekkel olyan élénk színeket is lehet nyomtatni, amit más módon nem. A riso egy olyan nyomdatechnika, melynek végeredménye egy érdekes és egyedi print. A rizográf 1986-ban született meg Japánban, ahol a gépek gyártását a Riso Kagaku Corporation kezdte meg. Elsősorban nagy mennyiségű fénymásoláshoz tervezték, de felhasználása ennél jóval sokoldalúbb: a fénymásolás és az ofszet nyomtatás közötti szakadékot hivatott áthidalni.
A rizográf attól különleges, hogy a szójából készült festéket színenként, vagyis rétegenként kell nyomtatni rajta. Emiatt hasonló a szitázáshoz, de míg az manuális, ez teljesen automatikus. Tehát, ha mondjuk sárga, kék és fekete színeket választottunk, akkor először a képen lévő sárga réteget nyomtatjuk ki, aztán csak a kéket, utána csak a feketét. A rétegek között színben lehet átfedés, ha nem 100%-os telítettségű rétegeket pakolunk egymásra. Ebben az esetben keverhetünk új színeket, ami nagyon érdekes hatást kelt. Például, ha maradunk a sárgánál és kéknél, könnyedén kaphatunk zöld színt, ha tervezésnél mindkét szín áttetszőségét átállítjuk. Ha telített színeket szeretnénk használni nagy felületen, akkor számolnunk kell azzal, hogy a végeredmény más lesz, mint a digitális terven, mert nem lesz egyenletes. A nyomatunk sosem lesz olyan pontos, mint más nyomdai megoldásnál, mivel a színrétegeket külön kell kezelni. Pár milliméteres elcsúszások lehetnek, de pont ettől lesz mindegyik print egyedi és különleges.
A rizo reneszánszát éli, nagyon sok művész előszeretettel használja. A Risomania: The New Spirit of Printing című könyvben nemcsak széleskörű gyűjtést találni, de áttekintést is nyújt e gépek történelméről és fejlődéséről. Ilyen kiadványokkal és poszterekkel zine fesztiválokon és vásárokon, képregényes eseményeken lehet találkozni, már nemcsak külföldön, hanem itthon is. Egy remek példa a rizográf teljes körű kihasználására Csató Csenge diplomamunkája, a The J Sessions. Nagyon vicces, nagyon szép, tökéletes olvasmány. A történet egy kétlábú, arccal rendelkező kézfej mindennapjairól szól, de ennél többet nem mondhatok, szerezd be!
Miért érdemes használni?
Mert lehet játszani az áttetszőséggel, ezért ha, mondjuk, három színből dolgozunk, rengeteg variációt lehet belőle kikeverni.
Olcsó.
Alacsonyabb az energiafelhasználása.
Nem deformálódik a papír.
Nincs károsanyag emisszió.
Élénk, neon színeket is tud nyomtatni.
Kik nyomtatnak itthon rizográffal?
Budapesten a BPZines, a Hurrikan Press, a Köménymag és a Risoplant foglalkozik rizo nyomtatással. Szoktak lenni rizo workshopok, ahol kipróbálhatod, gyakorolhatod, elsajátíthatod a technika sajátosságait. Meleg szívvel ajánlom, mert szuper program! A BPzines és a Hurrikan Press facebook oldalán találsz eseményeket.
Mit lehet vele nyomtatni?
Plakátot, flyer-t, zine-t, könyvet, fotót, bármit, amit más nyomdában is ki lehet nyomtatni.
// /
Izgi, ugye? Bővebben olvashatsz a technikáról: itt!
Ha kíváncsi vagy a nemzetközi színtérre is, akkor például itt tudsz tájékozódni.
Szerző: Lerch Júlia