Betekintés a kortárs divatfotó világába Liziczai Réka képein keresztül
Liziczai Réka a MOME másodéves fotószakos hallgatója, akinek nemcsak különleges látásmódja érdekes, de az is példaértékű, ahogyan az önmenedzselés és a szakmai kapcsolatépítés fontosságáról gondolkodik. Stílusával már most kitűnik a szcéna képviselői közül, de ő maga egy eklektikus, formálódó, kevésbé definiálható dologként gondol saját vizuális világára.
Réka már 2011 óta foglalkozik fotózással, a MOME-n pedig másfél évvel ezelőtt kezdte meg fotós tanulmányait. Szakmai tudását önképzés, kísérletezés, tapasztalás során kezdte el gyűjteni és gyarapítani. Ezzel együtt egy sajátos vizuális eszköztár és látásmód csiszolódása is elindult. A kezdetektől a divatfotózást érzi a hozzá legközelebb álló területnek.
Az elindulását pedig egy találkozás motiválta, amikor 2012-ben egy forgatást követően Schneider Anna sminkessel és Szabó Mazsola fodrásszal létrejött kollaboráció révén a divatszcénába is betekintést nyert. Közös munkájuk és a tudatos törekvés egy sajátos ízlésvilág kialakítására jelentette az alapjait mindannak, amit Réka azóta is folyamatosan, újabb szinteket meglépve épít. A MOME-ra azzal az elgondolással jelentkezett 2016-ban, harmadszorra is, hogy a divat mellett más perspektívákat is megismerjen a fotózás területén.
Réka fotóinak egyedi hangvétele jól tükrözi azt, hogy a szemléletmód, amit közvetít, szorosan épül a személyiségére és személyes történetére. Egyedül, a nulláról kezdett el építkezni. Ez pedig megkövetelte tőle, hogy a kifejezetten fotós feladatok mellett másban is helyt álljon. Habár editorialok készítésekor már leginkább teljes csapattal dolgozik, akadnak még olyan megbízásai, amikor a fotózás mellett ő foglalkozik a hajjal vagy a stylinggal is.
Fontosnak tartja a kortárs trendek aktív követését – amiben divat tekintetében egyértelműen az Instagram a leghatékonyabb és legpopulárisabb felület –, és úgy látja, hogy az előremutató irányzatok leginkább külföldről érkeznek. Saját stílusáról így mesél:
„Érdekes, hogy most nehezebb leírni a saját világomat, mint korábban. A korábbi nagyon minimalista volt, nagyon letisztult eszközöket használtam. Mostanra kezd az egész eklektikus lenni. Persze, most is a letisztultság felé hajlok, de van benne egy másfajta dinamika. Szeretem a nőiességet, de nem azt, ami a kommerszebb divatanyagokra jellemző. A klasszikus divatfotó képi világának jellemzői nem igazán húzhatók rá az én fotóimra.”
De nem csak az alkotói folyamat az, ahol több szerepet is fel tud vállalni. Gyakran szóba kerül manapság a menedzselés és az önmenedzselés kérdése, amiről Réka is pontosan tudja, hogy nem elkerülhető szempont. Még egy alkotó számára sem. A divatszcénában pedig különösen igaz ez. Tanul, alkot, kísérletezik, de megmutatni és kommunikálni sem felejti el mindezt. Ez a fajta hozzáállás pedig az, ami hosszútávon beágyazza és pozícionálja alkotóként, és a hazai divatvilág egyre meghatározóbb egyéniségeként is.
Alább három olyan projektjét ismerhetitek meg, amelyek mindegyike fontos mérföldkőre emlékezteti Rékát.
Solstice Magazine – Tone in tone
„Ez az anyag az első print magazin megjelenésem. Ez egy kísérleti projekt volt, egy stylist-kollaboráció, ami egy közös mood és koncepció alapján készült. Elküldtük több helyre, és végül ez a magazin jelezte vissza, hogy szívesen betennék a következő számukba. Nagy sikerélményt jelentett, mert itthon nem igen volt még példa hasonlóra. Külföldön könnyebb olyan szempontból, hogy nagyon sok olyan kisebb magazin van, akik nyitottak ilyen jellegű külsős projektekre. Az itthon jelenlévő divatmagazinok egy kommerszebb vonalat képviselnek, ahol általában valamivel kötöttebb koncepció szerint kell dolgozni. Egyébként nagyon örülnék neki, ha itthon is lenne lehetőségem ilyen megjelenésekre.”
The Atlas Magazine – Sinking Feeling
„Ezt az anyagot azért emelném ki, mert ez volt az első olyan, amiről úgy éreztem, hogy picit másabb lett, mint amit eddig csináltam. Azért tetszett ettől függetlenül is, mert úgy éreztem, hogy ez már közelít azokhoz az aktuálisan kedvelt hullámokhoz, amiket mostanában látok a külföldi platformokon és releváns fotósoknál. Én is szerettem volna valami hasonlót csinálni, és ez úgy sikerült, ahogy elképzeltem, ami nem mindig szokott megvalósulni. Igazából itt éreztem először azt, hogy nagyon el lett minden találva, és egy nagyon jó együttműködés volt a stábbal is, ami abszolút fontos.”
Girls in Real Life Magazine – All we need
„Ez volt az első célzott felkérésem. Úgy értem, hogy a magazin keresett meg, hogy csináljak nekik anyagot. Emiatt én mérföldkőnek érzem a karrieremben azt a szituációt, hogy valaki azt szeretné látni a felületén, amit én csinálok. Abszolút szabad kezet adtak, kaptunk egy moodboardot, de alapvetően ránk volt bízva, hogy mi készül el. Amikor kész lesz egy editorial, akkor mindig célzottan küldöm el magazinoknak. Megnézem az anyagaikat, és ha úgy érzem, hogy beleillik a profiljukba, akkor küldöm el. Itt viszont fordítva történt, mivel ők kerestek meg engem, de olyan szempontból hasonlóan, hogy itt is megnéztem, hogy milyen anyagaik vannak, és próbáltam ehhez képest formálni a koncepciót.”
// /
Liziczai Rékát az alábbi felületeken követhetitek: FACEBOOK / INSTAGRAM / BEHANCE
Tone in tone | Solstice Magazine | 2017 | Models: Lili&Zsofi – Attractive Models Budapest | Styling: Tomasovszki Réka | Haj: Hevesi Krisztián
Sinking Feeling | The Atlas Magazine | Model: Suzy | Stlying: Gronic Dmitrii | Haj: Hevesi Krisztián | MUA: Balla Emese
All we need | Girls in Real Life Magazine | 2018 | Model: Artemisz – Visage Models Hungary | Styling: Tomaszovszki Réka | Haj: Hevesi Krisztián | MUA: Horváth Glória
Szerző: Salvai Ramóna