„Megállás nélkül csúszunk egyik projektből a másikba, amit imádunk.”
A Pesti Vigadó 7. Nyitott Ház programjának keretein belül május 5-én egész napos workshoppal készülnek a Müskinn tervezői. A márkát megálmodó csapat – név szerint Tóth Eszter, Sziládi Noémi és Rakovszky Zsófia – 2015 óta alkotnak, és mára az egyik legmenőbb, legelőremutatóbb brand fűződik hozzájuk. Táskáik és kiegészítőik amellett, hogy hipertrendik, mindig igyekeznek reflektálni korunk és társadalmunk egy-egy fontos, mindenkit érintő kérdésére. – Nyirő Niki beszélgetése Sziládi Noémivel és Tóth Eszterrel.
Mit fogtok készíteni a 7. Nyitott Házon közösen a látogatókkal?
A workshop az újrahasznosítás jegyében fog zajlani, amihez a Pesti Vigadóban korábban megvalósult kiállítások, koncertek molinóit fogjuk felhasználni, és az érdeklődők neszesszert vagy tolltartót készíthetnek majd belőlük. A talált alapanyagok sokszínűségének köszönhetően mindegyik tárgy más és más lesz a mintáját illetően. Szegecselünk, szabunk, varrunk, patentolunk.
Legutóbbi, őszi kollekciótokhoz az Autistic Art Alapítvány csatlakozott partnerként, és táskáitokon, tárcáitokon az autizmussal élők lakóotthonokban töltött mindennapjai, gondolatai jelennek meg. Hogyan találtátok egymásra az alapítvánnyal?
Már régóta gondolkoztunk egy szociálisan érzékeny projekt megvalósításán, mikor egy ismerősünkön keresztül, véletlenül összetalálkoztunk az Autistic Art-tal. Nem megtervezett, de annál aktuálisabb egymásra találás volt, és rögtön neki is láttunk a közös munkának.
Hogyan kell elképzelni a közös munkát?
Minden kollaborációnk tervezési fázisa más és más, éppen ezért izgalmas. Ez a projektünk egy miskolci látogatással indult. Az Autistic Art munkatársaival közösen ellátogattunk a Miskolci Autista Otthonba, ahol részt vehettünk az ott élő fiatalok rajzfoglalkozásán, illetve egy pár óra erejéig betekintést nyertünk az otthon életébe. Ez a fél nap, illetve az itt szerzett élmények, benyomások, tapasztalatok adták a kollekció alapját, filozófiáját. A táskákon konkrétan megjelennek a fiatalok rajzai, és a formaképzést, illetve a tervezés habitusát is az ő rajzolási technikájuk, attitűdjük inspirálta.
Érzek némi távol-keleti – japán és koreai – művészeti hatást a termékeiteken. Jól érzem? Ha igen, akkor ez honnan ered?
A TIGER névre keresztelt kollekciónk alapmotívuma a tigris, amely a kínai kultúrában az erő, az egészség, a védelem és az értelem jelképe. Azért választottuk ezt a szimbólumot, mert egy emberközeli, a mindennapokra szánt táskasorozatot szerettünk volna készíteni, ami hordoz némi többletjelentést is, sőt: egy kis plusz önbizalmat és erőt is ad a viselőjének. Fontos volt számunkra, hogy mindenki megtalálja a stílusának megfelelő darabot, éppen ezért a három fazont rengeteg színkombinációban készítjük.
Művész, designer, tervező, kisiparos, daydreamer… ti hogyan definiáljátok magatokat?
Ezek furcsa egyvelegeként.
A környezettudatosság civilként is megjelenik a mindennapjaitokban?
Természetesen igen. Azon túl, hogy a műhelyünk abszolút az újrahasznosítás jegyében működik – nagyon kevés hulladékot termelünk, mert általában a legkisebb bőr fecnit is felhasználjuk workshopokon –, nekünk személy szerint is fontos a tudatos gondolkozás, éppen ezért ügyelünk a minket körülvevő környezetre.
Hogyan, honnan inspirálódtok?
Mindig máshogy. A lényeg, hogy nyitottak legyünk a körülöttünk lévő világra, így folyamatosan felkeltheti valami az érdeklődésünket.
És a közelmúltban mik keltették fel az érdeklődéseteket?
Megállás nélkül csúszunk egyik projektből a másikba, amit imádunk. Állandó gondolkozás, tervezés vesz minket körül. Jelenleg egy újabb zenei projektben vagyunk benne, és alig várjuk, hogy megoszthassuk mindenkivel a részleteket! (Szerk.: a Müskinn első projektje Zalkai Bálint (alpár) zenei producerrel készült, mikor zenei elemeket és struktúrákat transzformáltak fizikai összetevőkké.)
Mikor jelenik meg a legközelebbi kollekció, és szabad-e már tudni róla valamit? Esetleg készültök-e valamivel mostanában, akár esemény, akár egy kollaboráció, bármi?
Készülünk! Elöljáróban csak annyit, hogy a Müskinn eredetével kapcsolatos projekt lesz, szóval sok titokra fény fog derülni, és egy jó bulival köszöntjük majd az új kollekciót. Ezen kívül új helyre is költözünk, szóval ott is várhatóak lesznek mindenféle izgalmak.
Jól hangzik! Hová költöztetek? És ha már eredet: honnan ered, mit jelent a nevetek?
Ezek mind egyelőre titkos információk, ha válaszolnánk, akkor lelepleznénk az új kollekciót. Az új helyszínről szintén hallgatnunk kell, de ígérjük, hogy hamarosan minden kiderül!
Ajánljatok nekünk egy Pesti Vigadó programot, amire szívesen eljönnétek!
A Nyersről szolidan című kiállításon mindenképpen ott leszünk.
// /
A 7. Nyitott Ház ingyenes workshopjain a FabLab és a Müskinn tervezői egész nap várják a Pesti Vigadóba érkezőket, emellett ingyenes koncertek, épülettörténeti séták és kiállítások várnak! A regisztráció ÁPRILIS 16-ÁN 00:01 perckor indul! Nézd meg a teljes programot!
Müskinn Workshop | 2018. május 5. | 11:00-17:00 | Pesti Vigadó | Makovecz terem | 1051 Budapest, Vigadó tér 2.
Szerző: Nyirő Nikolett