„A grafikusoknak kell, hogy legyen társadalomnevelő szerepük, hiszen részben mi felelünk a vizuális közízlésért”


Tartalom, művészet, vallás, érzelmi töltet, megélhetés. Hogyan vegyülnek ezek a fogalmak? Bemutatjuk Vad Bencét, a Metropolitan Egyetem tervezőgrafika BA szakos hallgatóját.

A tervezőgrafikusok egyre nehezebb helyzetbe kerülnek. Egyre inkább kiszorul a tartalommal rendelkező, művészeti értékű tervezés, az utcára, csomagolásokra kerülő alkalmazott grafikából. De vajon megéri feladni a művészi identitásból egy-egy megrendelés kedvéért? Meg lehet találni az arany középutat? Milyen állást foglal a kérdésben egy pályakezdő grafikus?

A grafikusoknak kell, hogy legyen társadalomnevelő szerepük is, hiszen részben mi felelünk a vizuális közízlésért. Küldetésemnek érzem – és szerintem minden grafikusnak küldetésként kellene rá tekinteni –, hogy minőségi grafikák jelenjenek meg a boltok polcain, a csomagolásokon. Nagyon sok rossz grafika van mindenfelé, és ezt nagyon fájdalmas látni; vizuális környezetszennyezés. Az emberek ehhez szoknak hozzá, és ezzel az egész közösség esztétikai érzéke romlik.“

Bence a munkáiban rengeteg helyről inspirálódik. Elsősorban természetesen az általa megélt érzelmekből merít, de nagy hatással van rá minden olyan művészet, ami az emberi lélekkel, transzcendens élménnyel foglalkozik. Gyakran előkerül az általa használt motívumokban a vallás is. A keresztény szimbólumokat ízlésesen, vallási neveltetéséből fakadóan tisztelettel használja, de nem fél kritikusan tekinteni erre a területre.

A gondolat az, ami a legfontosabb. Technikákat bárki meg tud tanulni, de a saját gondolatok azok, amik különlegessé tesznek egy munkát. A plakát műfajában (ami egyre inkább eltűnik az utcákról és a kiállítótermek falai közé szorul) ez kifejezetten fontos, mert nagyon gyorsan kell hatást elérni és valami reakciót kiváltani az emberekből. Nem kizárólag az esztétikát tartom fontosnak, hanem azt is, hogy az adott témához úgy tudjak vizuálisan »hozzászólni«, hogy abba beletegyek valamit a lelkemből.

Bence munkái már több platformon is kiállításra kerültek. Legutóbb november 10-ig lehetett megtekinteni két plakátját Veszprémben, Kari Piippo, finn plakátművész munkái mellett. Érdemes tovább követni munkásságát, hogy lássuk, vajon mennyire lehet összeegyeztetni a művészi tartalmat az alkalmazott tervezőgrafikai megrendelésekkel.

 

// /

Vad Bence INSTAGRAM

Szerző: Kasza Kármen