Bemutatjuk a Magyar Formatervezési Díj 2019-es nyerteseit
Elstartolt a Design Hét Budapest, átadták a Magyar Formatervezési- és Design Management Díjakat, megnyílt a díjazott, valamint a válogatott pályaművek kiállítása a Hagyományok Házában. Tartsatok velünk és szemlézzük együtt az elismerésben részesített pályaműveket!
Jubileumi évet írunk, hiszen 40 éves a Magyar Formatervezési Díj, mely a hazai design innovatív és kiemelkedő projektjeit hivatott elismerni. A legjobb termék, terv, vizuális kommunikáció, és diák kategória mellett számos különdíj is gazdára talált. A Design Management Díj immáron 10 éve a designmenedzsment eszközrendszerét adaptáló szervezeti stratégiákat ismeri el. A legkiemelkedőbb pályamunkákból nyílt ingyenes kiállítás október 19-ig tekinthető meg a Hagyományok Háza Maácz László kiállítótermében.
Nézzük hát a győzteseket!
Termék kategória
Teqball SMART
A Teqball SMART asztal egy összecsukható, mobilis sporteszköz, mely különleges labdajátékra invitálja a használóját, a Teqball ONE legújabb változata. A teqball, vagyis az új futballalapú sport mellett lehetőség van teqis, teqpong, qatch és teqvoly játszásra egyaránt. Kül- és beltéren is használható, UV-álló és vízálló.
Frigate székcsalád
A Plydesign Kft. Kerékgyártó András designerrel együttműködve hozta létre bútorkollekciójának legújabb darabját. A szék karfa nélküli, rakásolható és gyártástechnológiáját tekintve szintén innovatív, hiszen a korábbi idompréselt technológiát részben 3D-funér technológiára cserélték le, versenyképes, komfortos és nagy számban gyártható bútort alakított ki.
Minerva porcelán étkészlet kollekció
A korszerű vásárlói igényeket hivatott szolgálni Sütő Erika és Golovics Ferenc által a Hollóházi Porcelángyár Kft.-nek tervezett kollekció. Egyszerre klasszikus és modern, hiszen tiszteli a porcelángyár hagyományait, mégis új horizontra helyezi azt, tervezése során a mai kor elvárásaihoz igazodtak. A teljesség igénye nélkül, példaképpen mosogatógépben tisztítható, variálható, kis helyigényű darabokat láthatunk.
Geometrikus tapéták
A Valicsek Éva és Ildikó által megalkotott Geometrikus tapéták az NLXL holland tapétagyártó cég nemzetközi pályázatát elnyerve mára gyártásba kerültek. A designer-grafikus testvérpár öt év fejlesztés során alakította ki egyedi, geometrikus mintarendszerét. Az általuk tervezett tapéták mára a világ számos pontján kaphatók, megállják helyüket a nemzetközi szintéren.
Terv kategória
Hoito, az intelligens tápszerkészítő
Az X-Plast mérnökiroda terve a tápszerek és poralapú italok elkészítését megkönnyítve alakította ki a Hoitot, melynek során környezetbarát anyagokat használtak, a tápszertartályhoz pedig visszagyűjtési rendszert dolgoztak ki. A zárt rendszerszernek köszönhető, hogy használat után mindössze a cumisüveget szükséges fertőtleníteni és tisztítani. A Hoitot egy applikáció egészíti ki, ezáltal több gyermek profilját lehet tárolni, távolról vezényelhető, miközben az innovatív keveréstechnológiának köszönhetően kitűnő minőségű tápszert állít elő.
Vizuális kommunikáció kategória
Csend legbelül – a Lipcsei Könyvvásár magyar pavilonja
A Lipcsei Könyvvásár magyar pavilonja transzdiszciplináris gondolkodásmódról tanúskodik, az alkotók fókuszába a láthatatlan jel, a spácium, vagyis a szóköz került. A Lead 82 által tervezett könyves stand igazi elmélyülésre, a belső csend felfedezésére invitál.
Diák kategória
AnyScan gyógyászati termékcsalád újratervezése
Csicsi Gergő, a Soproni Egyetem diákja. Munkája a Mediso Kft, az egyetem és a hallgató együttműködésének kimagasló eredménye. A Mediso Kft. termékének újragondolására a felhasználói igények változása, valamint a folyamatos technológiai fejlődés miatt volt szükséges.
Különdíjak
Kariyon betűtípus
A díjátadón számos különdíj lelt gazdára. A Kariyon betűtípus az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának különdíjában részesült. A Kariyon betűtípus Prell Norbert munkáját dicséri, mely online és nyomtatott formában jól működik.
Picta elektronika fejlesztőcsomag
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Oktatásért Felelős Államtitkárságának különdíját Mező Zsófia diákmunkája, a Picta elektronika fejlesztőcsomagja nyerte el, mely a design, a technológia, a tudomány, valamint a játékos tanulás szempontjait is érvényesíti.
Kermann ipari LED termékcsalád
A Kermann Műszaki Fejlesztő és tanácsadó Kft. ipari LED termékcsaládja letisztult, ám mégis markáns, könnyedén felismerhető, valamennyi környezetbe beilleszthető. A tervezők Pyka Zsolt és Járfás Kristóf A lámpacsalád a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának szellemivagyon-diagnózis szolgáltatás különdíjában részesült.
NVSBLE szemüvegkollekció
Egy szemüveg, mely viselőjének karakterét kiemeli, mégis valamely szinten láthatatlan marad, szinte észrevétlen simulnak jegyei a személyiséghez? A NVSBLE szemüvegkollekció 10 markáns, unisex darabból áll és idén a Tipton Eyeworks szemüvegkerete kapta a Magyar Formatervezési Tanács egyik különdíját.
Design Management Díj
Idén a Varga-Flexo Kft. nyerte el a Design Management Díjat. A vállalkozás több mint 25 éve működik, a kortárs nyomdaipar élvonalában jár. A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. különdíját a Multifelt Factory Kft. kapta, akik gyapjúfilc-feldolgozással foglalkoznak Kőszegen. A bírálóbizottság további négy jelöltet részesített elismerő oklevélben: Pataki Tiles Kft., Maform Kft., TEQBALL Kft., Szőnyegtervezők Társasága Egyesület.
A kiállításon a nyertesek mellett a kiemelkedő pályaművek kaptak meghívást: ékszerkollekciót, edukációs segédeszközt, textilkollekciót, de még irodai fejhallgatót is láthat a nagyközönség. Látogassatok el a Hagyományok Házába, szemlélődjetek a hazai designvilág aktuálisan legjobbnak vélt alkotásai között.
// /