Gyere ki a rétre! Interaktív növényhatározó gyerekeknek


Rájuk lépünk, megesszük, kihúzzuk a földből vagy meglocsoljuk őket; esetleg beleakadnak a hajunkba vagy a fogunk közé szorulnak. Az is lehet hogy kis barna cserepekben vigyázva őrizzük őket valamelyik ablakunkban, esetleg helyet szorítunk nekik két járdasziget között. A növények mindennapjaink részei, táplálnak minket, alapkövei közvetlen és tágabb környezetünknek, mégis meglepően keveset tudunk róluk és működésükről. Erre a helyzetre reagál Bakonyi Réka Virág növényhatározója, ami egyszerre feladatgyűjtemény, programsorozat, nem utolsósorban pedig tökéletes példája a játszva tanulásnak.


A Pásztortáska című nyílt forráskódú feladatgyűjtemény és programsorozat játékos formában vezeti be elsősorban az 5-7 éves korosztályt közvetlen környezetünk növényvilágába, de életkortól függetlenül bárki értékes tudással gazdagodhat, aki nyitott egy órányi szöszmötölésre a legközelebbi parkban. A színes kártyákon nyolc olyan növény szerepel, amik közvetlen környezetünkben megtalálhatóak, sokszor mégis gyomnövényként aposztrofáljuk őket. A füzet ábrákkal mutatja be a növények jellegzetességeit, illetve a honlap főként a pedagógusok és szülők számára nyújt segítséget a játék alkalmazásához, a növények felismeréséhez, a csomaghoz mellékelt térképen pedig a gyerekek jelölhetik a megtalált növényeket.

A környezeti nevelés fontos alapelve, hogy a pedagógiai folyamat részben vagy egészben a szabadban történjen, így a gyerekek első kézből ismerhetik meg környezetüket. Réka játéka nemcsak a táskává hajtogatható takaróval segíti a tapasztalati úton történő tanulást – a kártyákon szereplő növények épp annyira vannak leegyszerűsítve, hogy még felismerhetőek legyenek, illeszkedjenek a kisgyermekek által befogadható képi világhoz, de a kártyák alapszíne is egybevág a rajta található növény virágának színével, ezzel még inkább könnyítve a felismerhetősget. 

Mivel a játék fő célcsoportja az 5-7 éves korosztály, így az alkotó egy jelrendszert dolgozott ki, hogy az olvasni még nem tudó gyerekek is könnyen tájékozódjanak. Az ikonok megmutatják melyik érzékszerveinkkel tapasztalhatjuk meg az adott növényt: tapinthatjuk, szagolhatjuk, ízlelhetjük, felhasználhatjuk-e vagy sem. Sőt, Réka popkulturális alapokra helyezte a nehezebben befogadható információkat, így lett minden növénynek szuperképessége: talajgyógyítás, extrém fagytűrés, beporzók vonzása.

A kiskönyvben főként a képek dominálnak; az ábrák segítségével bárki könnyen megértheti, melyik növényt mire lehet felhasználni, saját környezetében milyen ökológiai szerepet tölt be, vagy éppen hogyan lehet etikus formában begyűjteni őket a természetből. A Pásztortáska tehát megpróbálja előtérbe helyezni az iskolai tananyagban is alulreprezentált növényvilágot, mindezt úgy, hogy nem csak az óvodás korosztályt, hanem bármilyen életkorú embert kimozdít a természetbe, aki kezébe veszi a tarisznyába csomagolt interaktív kültéri játékot.

// /

A projekt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Tervezőgrafika MA szakán készült, témavezetője Pintérné Sosity Bea volt, konzulense pedig Herbszt László

Szerző: Varga Eszter