Munka vagy Otthon? – A vándormunkások elidegenedett élete Fabricius Anna lencséjén keresztül


Elhallgatott érzelmekkel és szívfacsaró sorsok rideg valóságával nézhetünk farkasszemet Fabricius Anna doktori fokozattal rendelkező médiaművész idei kiállításán, amely zokszó nélkül ugrik fejest a vendégmunkások mindennapi, kietlen környezetébe. Az Itt a munka, Hol van az otthon? című kiállítás békaperspektívából tárja elénk a hétköznapi hősök történeteit, akiknek nélkülözniük kell többek között szeretteik közelségét, identitásuk megélését vagy szabadidejüket – nem utolsó sorban otthonukat – egy végcél érdekében: a család eltartásáért, ami hazai körülmények között számukra szinte lehetetlen. Mit is tanulhatunk a külföldi munkásoktól? [1]


Fabricius a munka változó kulturális és egyénformáló szerepét, újabban pedig a globális munkamegosztás következtében egyre gyakoribbá váló, országhatárokon átívelő családi kapcsolatok működését vizsgálja [2]. A jelen történet főszereplői többek között Magyarország és Németország mezőgazdaságában vagy feldolgozóiparában hosszabb-rövidebb ideig alkalmazott távol-keleti (nepáli, mianmari, thaiföldi, fülöp-szigeteki, indiai) munkavállalók. Az intim, részletekbe merülő interjútöredékeikben idegenség, társadalmon kívül rekedtség és végtelen monotonitás tükröződik.

A kiállításon látható analóg fényképek a munka szünetében, pihenés vagy sportolás közben, többnyire a munkahelyen vagy annak közvetlen környezetében készültek. A pillanattöredékek időtlenséget és intimitást kölcsönöznek a műveknek, mintegy szimbolikusan is megőrizve azokat az üzeneteket és emlékfoszlányokat, amelyeket a munkások magukkal hordoznak. Egy-egy epizódot láthatunk a vándormunkások életéből ám túlnyomó részük rejtve marad a látogatók – épp úgy, ahogy natív munkatársaik vagy az interneten keresztül családjaik – előtt, tudatosítva mindezzel a társadalomban elfoglalt pozíciójuk láthatatlanságát.

A szubjektív dokumentarista alkotások felhívják a figyelmünket a társadalmi egyenlőtlenségek diskurzusára, miközben megőrzik az egyének személyességét. A Hollywood-i filmek túlromantizált és dramatizált jeleneteinek kulturális medréből kilesve akaratlanul várunk egy megnyugtató végkifejletet, azonban csak egyre több kérdés horgonyoz le bennünket egy-egy történet hallatán. Fabricius ezáltal nemcsak globális jelenségeket vesz terítékre, hanem önreflexióra is ösztönöz bennünket. A kiállítás főszereplői azok a láthatatlan hősök, globális munkavállalók, akik képesek fenntartani családjuk egzisztenciáját – ezzel magukat teljesen kiszolgáltatva a befogadó ország lehetőségeinek és munkáltatóinak. Ők azok, akiknek munkájuk van, de otthonuk nincs. [3]

// /

A cikkben bemutatott kiállítás Fabricius Anna által 2023-ban elnyert Kassák művészeti díj részeként valósult meg. 2024. június 20. és október 27. között volt megtekinthető a Kassák Múzeumban.

Kurátor: Csatlós Judit

Enteriőrfotók: Kassák Múzeum

Szerző: Farkas Flóra