Két napra beköltözött hozzánk New York – Ilyen volt az első POV Budapest konferencia
Mátyás Boldizsár és Czél Mátyás média designerekkel júniusban még arról beszélgettünk, milyen víziókkal vágtak bele a POV Budapest szervezésébe. Az ország első hazai alapítású, ámde nemzetközi léptékű designkonferenciája szeptemberben lezajlott, így a szervezőket ezúttal már az eredményekről, a megszerzett tapasztalatokról és a folytatásról kérdezhettük.
Több, mint két hónap telt el a rendezvény óta. Rendkívül gyorsan, szinte rögtön utána kiküldtetek egy elégedettségi kérdőívet a résztvevőknek. Hogyan értékelitek az esemény sikerességét a látogatói visszajelzések alapján?
Boldi: A visszajelzések alapján azt mondhatjuk, hogy összességében egy nagyon sikeres rendezvényt zártunk. A látogatók, az előadók és a partnerek is szinte csak pozitív dolgokat mondtak, ami szuper visszaigazolás nekünk arra, hogy itt Budapesten is lehet nemzetközi szintű, nívós konferenciát szervezni. A sok jó visszajelzés mellett persze azt is látjuk, hogy vannak területek, ahol még van hova fejlődnünk. Ezeken igyekszünk javítani, csavarni, hogy a jövőben még jobb élményt kínálhassunk a POV látogatóinak.
Ki lehet emelni egy olyan programelemet, ami a legpozitívabb visszajelzéseket kapta? Melyik volt a legnépszerűbb előadás?
Mátyás: Ez ízlés dolga: úgy véltük, hogy mindenki megtalálhatta a számára legizgalmasabb programot. Akik a szemináriumok intellektuális légkörét keresték, például Andrea-Trabucco Campos (Pentagram) előadásán, éppúgy jól érezhették magukat, mint azok, akik inkább szórakozni szerettek volna, például Johannes mémekre és internet kultúrára épülő üzleti modelljének bemutatóján. A legnagyob nézettséget azonban egyértelműen azok az előadások kapták, amelyeket tudatosan a „primetime” idősávba szerveztünk. Porto Rocha, Pentagram, Anna Kulachek és Thomas Kurppa fellépései alatt a táncszínház teljesen megtelt, és ezek az események nemcsak szakmai szempontból voltak inspirálóak, hanem a legszélesebb közönségréteget is megszólították mint elég gyakorlott előadók.
Biztosan volt bennetek egy előzetes elvárás a résztvevői létszámot tekintve. Sikerült ezt teljesíteni?
Boldi: Voltak előzetes céljaink mind a fizikai, mind az online résztvevők számát illetően, és persze azzal kapcsolatban is, hogy milyen arányú lesz a külföldi részvétel, mely országokból érkeznek majd a legtöbben. Azt gondolom, hogy ezeket nemcsak elértük, de néhány területen túl is szárnyaltuk. A két nap alatt gyakorlatilag végig telt ház volt, és közel 50 különböző országból érkeztek látogatók. Magyarország után a legtöbben Angliából, az USA-ból és Németországból jöttek, a külföldi résztvevők aránya pedig majdnem 70% volt.
Mennyire voltak nyitottak a látogatók az interaktívabb programokra? Sikerült őket bevonni?
Mátyás: A látogatók alapvetően nyitottak voltak, de talán mi nem voltunk még teljesen felkészülve. Például Filkey Áron AI workshopja nagyon gyorsan betelt, ami azt mutatja, hogy van igény az ilyen programokra. Első rendezvényként azonban inkább a biztosra mentünk, és szigorúan tartottuk az időkereteket. Köztudott, hogy a kérdések és interaktív elemek nehezen kiszámíthatók, ezért idén még nem kísérleteztünk velük. Ez jövőre viszont biztosan változik! Rengeteg interaktív programot tervezünk, bár a moziélmény természetesen megmarad.
Nagy hangsúlyt fektettetek arra is, hogy a résztvevők ne csak a konferencia helyszínén legyenek két napon át, hanem lehetőségük nyíljon megismerni Budapest szépségeit, és a személyesen általatok összegyűjtött és javasolt legizgalmasabb helyeket. Milyen volt a fogadtatása a Budapest Guide-nak, és hogyan sikerültek a design séták?
Mátyás: A Budapest Guide nagy sikert aratott, sokan értékelték, hogy helyi szemléletű ajánló segítette őket a város felfedezésében. A print térkép mellett a digitális elérhetőség is hasznosnak bizonyult, hiszen így mindenki könnyedén navigálhatott a városban. A jövőben szeretnénk még több kapcsolódó programot feltüntetni, hogy azoknak is bőséges lehetőségeket kínáljunk, akik hosszabb időt töltenek Budapesten. A design séták különösen népszerűek voltak, mivel nemcsak Budapest kortárs arcát, hanem a KÉK jóvoltából az épületek mögött megbúvó történeteket is bemutatták – olyan információkat, amelyekhez az ember nem fér hozzá a Wikipédián.
Milyen visszajelzéseket kaptatok az előadóktól a rendezvény után? Volt-e olyan vendég vagy előadó, akinek a visszajelzése különösen fontos volt számotokra?
Mátyás: Számunkra minden visszajelzés fontos, hiszen mindegyik más nézőpontot tükröz, amelyekre mi magunktól talán nem is gondolnánk. Összességében nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk, amit az esemény utáni kutatásunk is alátámasztott. Ez persze nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk. Több helyről is felmerült, hogy nagy az érdeklődés a város és a helyi szcéna iránt. Ezért a jövőben szeretnénk jobban bevonni ezeket a programokba, például több városi sétával, alternatív helyszínnel vagy akár nyitott stúdiók látogatásával.
Ezen felül hogyan tervezitek még fejleszteni vagy megújítani az eseményt a következő évben?
Boldi: Rengeteg ötletünk van, hogy jövőre még színvonalasabbá tegyük a rendezvényt. Szeretnénk Budapestet és a helyi design közösséget aktívabban bevonni, és több kiegészítő, akár ingyenes programot kínálni, hogy a konferencia még hozzáférhetőbb legyen a hazai vendégek számára. Fontos célunk, hogy több lehetőséget teremtsünk a kapcsolatépítésre, ezért nagyobb hangsúlyt kap majd a networking – akár dedikált események formájában. Javítani szeretnénk az étkezési élményen, az online közvetítés minőségén, és még inkább odafigyelünk a programok és a menetrend összehangolására, hogy több időt hagyjunk Budapest felfedezésére is.
Félre tudtátok tenni a szervezői feladatokat és meg tudtátok élni szakmai oldalról is a rendezvényt? Volt olyan része, amit különösen élveztetek, vagy kihívásnak éreztetek?
Mátyás: Röviden – nem igazán. De szerintem ezt bárki átérzi, aki már szervezett eseményt. A háttérben zajló dolgok, mint például az előadók utolsó pillanatos fájlfrissítései, a résztvevők számára láthatatlanok, de számunkra folyamatos figyelmet igényeltek. Az afterpartyt talán élvezhettük volna, de addigra már teljesen elfáradtunk. Design stúdióként azonban a legizgalmasabb rész számunkra a brand és a kommunikáció építése volt, és az, hogy mindez hogyan vált virálissá. Külön ki kell emelnünk a CM.SUPPLY és a COMET közti szimbiózist, amely teljesen természetesen működött. Az esemény végére egy valódi csapat formálódott, ahol mindenki a legjobb tudását és motivációját hozta, ami hihetetlenül inspiráló volt.
Ki tudtok emelni olyan programelemet, amire a legbüszkébbek vagytok?
Boldi: Számomra a konferencia előestéjén tartott Meet&Greet esemény volt az egyik legszebb pillanat. A KÉK-ben, a Bartókon rendeztünk egy fogadást az előadóinknak és a kiemelt vendégeinknek. Elég klafa élmény volt egy térben lenni, sörözni, beszélgetni és együtt nevetni azokkal a nemzetközi ikonokkal, akiket eddig csak a képernyőn keresztül követtünk. Mindenkinek az volt az érzése, mintha egy estére beköltözött volna New York a Bartókra.
Mennyire érzitek úgy, hogy a rendezvény közösségformáló erővel bírt? Követitek-e, és ha igen, hogyan követitek ennek a hosszabb távú hatásait?
Mátyás: A közösségformáló hatásokat jelenleg főként a social platformokon látható aktivitás és üzenetek alapján érzékeljük, de ezek korlátozottan mutatják a teljes képet, hiszen nincs még dedikált platform, ahol a közösség folyamatosan találkozhatna. Ezen már dolgozunk, és első lépésként elindítottunk egy exkluzív vacsoraest-sorozatot a város kreatívjainak, a POV Dinner Club-ot. Ez a kezdeményezés pontosan azt a célt szolgálja, hogy erősítse és megtartsa a kialakult kapcsolódásokat. Úgy gondoljuk, hogy egy közösen megosztott asztalnál mélyebb kapcsolatok alakulhatnak ki, mint egy Linkedin poszt megosztása során…
Milyen innovatív megoldásokat alkalmaztatok az esemény látogatói élményének fokozására?
Boldi: Nem feltétlenül közvetlen módon, de azt gondolom, hogy a projekt és a csapat szervezése projektmenedzsment oldalról nagyon sokat hozzátett ahhoz, hogy egy ilyen színvonalú eseményt és élményt tudtunk létrehozni. Mátyásék a CM.SUPPLY-nál, és mi a COMET-nél is digitális termékekkel foglalkozunk, és az ebben szerzett sokéves tapasztalatainkat próbáltuk itt is kamatoztatni. Izgalmas volt olyan eszközöket használni, mint a Notion vagy a ChatGPT, amelyek segítettek rendszerezni az információkat, optimalizálni a folyamatainkat, és egy ilyen kis csapattal is hatékonyan végigvinni egy ekkora méretű projektet. Ez az agilis hozzáállás és megközelítés szerintem kiemel minket a többi hazai konferenciaszervező közül, és egy dinamikusabb, szerethetőbb élményt eredményezett a látogatóknak is.
Összehoztátok Magyarország legfrissebb design fesztiválját, amire az ország határain túlról is kíváncsiak voltak. Hogyan tovább?
Boldi: A legfontosabb, hogy megyünk tovább és 2025-ben is megszervezzük a POV Budapestet. Persze év közben sem tűnünk el. Elkezdünk kiegészítő programokat, közösségépítő eseményeket szervezni, ennek része a már említett POV Dining Club is. A következő kiadásra pedig még izgalmasabb előadói lineuppal, több és színesebb programmal, valamint még több kapcsolódási, inspirációs és tanulási lehetőséggel készülünk. Szóval egy dolgot biztosan megígérhetünk: jó lesz!
// /
A 2024-es POV Budapest előadói: Pentagram, PORTO ROCHA, Snøhetta Design, BUCK, Wise, Dinamo, KOTO Studio, Kurppa Hosk, Ragged Edge, Anna Kulachek, How&How, Field, Studio Herrström, Serafim Mendes, Studio de Ronners, TOMCSÁNYI
Köszönet a The Brand Identity-nek, a Wise-nak, a Wix-nek, a Solinfonak, a W Budapest Hotelnek, illetve a további partnereknek és közreműködőknek a konferencia támogatásáért!