„Büszke vagyok arra, hogy egy ilyen aprócska helyen is képes szárnyra kapni és kiteljesedni az alkotói fantázia.”


A FabLab Budapest innovációs műhelyében a digitális technológiai eszközök segítségével szélesíthetjük famegmunkálási ismereteinket. A műhely csapatához tartozó fiatal tervezők instruktorokként biztosítják a szakmai tudást és a technológiát, valamint kezelik az eszközparkot annak érdekében, hogy a laikus vagy éppen szakavatott érdeklődők létrehozzák a megálmodott termékeket. Az ő segítségükkel lehet majd alkotni, a közös cél és a szórakozás jegyében, a Pesti Vigadó 7. Nyitott Ház workshopján.

Nyirő Niki beszélget a műhelyben rejlő lehetőségekről Pap Dáviddal, a FabLab Budapest ügyvezetőjével és Fabatka márka társtulajdonosával.

Fotó: Rácmolnár Milán

Biztosan sokan kérdezték már, de honnan jött az ötlet? Honnan indult a FabLab?

A FabLabot 7 évvel ezelőtt indítottuk el, de maga az ötlet nem saját. A nyitott innovációs műhely, befogadó környezet és közösség története 2001-ben kezdődött, amikor az MIT (Massachusetts Institute of Technology) létrehozta a Center of Bits and Atoms elnevezésű programot, amely az információ és annak fizikai megjelenése közötti összefüggéseket vizsgálta. A kezdeti projektek egyike volt egy olyan laboratórium-modell létrehozása, ami egyszerűen és olcsón kialakítható, és alkalmas digitális gyártástechnológiák alkalmazásával szinte bármit megalkotni. Az első labort az elmúlt 15 év során számos társa követte, és mára a Fab Foundation több mint 1232 labort tömörít. Számunkra a hálózatba való bekapcsolódás lehetőséget biztosít a műhely által fejlesztett termékek és szolgáltatások hálózaton belüli tesztelésére és értékesítésére, kutatási eredményeink széles körű terjesztésére.

A célom az, hogy a FabLab Budapest olyan befogadó környezet legyen, ahol az emberek mernek kérdezni, ahol tanulhatnak, és ahol lehetőséget biztosítunk arra, hogy formába öntsék az elképzeléseiket – úgy, ahogyan én is megtehettem egykor. Szeretem látni, ahogy a tehetséges egyetemisták kísérleteznek, a technológiai fejlesztésen dolgozó fiatal cégek mérnökei megoldanak egy műszaki problémát. Szeretem látni, ahogy az eszközöket és a technológiát a felhasználóink arra használják, amire valók; alkotásra, új dolgok létrehozására, régiek jobbá tételére.

Hány városban van jelen nemzetközileg a FabLab?

A FabLabok egy nemzetközi hálózatot alkotnak, jelenleg 30 országában találhatók világszerte.  Összesen 1232 műhely van regisztrálva a központi adatbázisban. Legtöbbjüket az Egyesült Államokban, Franciaországban és Olaszországban találjuk. A műhelyek nagyon különbözőek egymástól. A legtöbb egyetemen belül működik, de vannak múzeumokban, könyvtárakban is. A mi műhelyünk magánkezdeményezésként jött létre. Ez a sokféleség meglátszik a működési modelleken és a nyújtott szolgáltatásokon is.

Milyen tervekkel, gondolatokkal érkeznek hozzátok?

Nagyon különböző ötletekkel találkozunk nap mint nap. Vannak, akik kifejezetten tudatosan gondolják ki, hogy mit és hogyan szeretnének, de olyan is akad, aki előzetes tudás vagy projekt nélkül érdeklődik. Megfordulnak nálunk mérnökök, designerek, textilművészek, építészek, formatervezők – még hangszerész is igénybe veszi a szolgáltatásainkat, ami nagyon megtisztelő. Gravírozunk márkajelzést vállfákba, lézervágunk fát, bőrt, de robotok programozása és 3D scannelés is gyakori igény a felhasználók és a megrendelők részéről.

>> Facebook esemény <<

FabLab

7 éve vagytok jelen Budapesten, ami sok idő. Fel tudod idézni a legkedvesebb emléked, emlékeidet a FabLabbal kapcsolatosan?

Az elmúlt 7 év alatt rengeteg tehetséges diáknak segítettünk megvalósítani az ötleteit, és mindent megtettünk azért, hogy végig mögöttük állva bíztassuk őket álmaik megélésére. Emiatt mindig nagyon büszke voltam a munkánkra, és arra, hogy egy ilyen aprócska helyen is képes szárnya kapni és kiteljesedni az alkotói fantázia. Mindig is úgy tekintettem a FabLabra, mint egy pezsdítő közösségi helyre, melyben különböző hátterű alkotóknak lehetőségük van interakcióba kerülni egymással, tanulni és tanítani, egészen addig, míg valami rendkívüli meg nem születik a kooperációból; egy formabontó, egyedülálló, okos ötlet.

Az elmúlt években rengeteget foglalkoztam azzal, hogy mások munkáját segítsem; sőt, úgy tekintettem ezekre a projektekre, mintha a sajátom lett volna mindegyik. De rá kellett jönnöm, hogy hiányzik valami, ami engem teljessé tenne: a saját projektem. Itt kezdődik a Fabatka története. Amikor találkoztam a kitűnő designerrel, Sándor Dominikával, inspirált engem a lehetőség, hogy vele együtt alkothassak. Fával, annak a hagyományos és digitális megmunkálási eszközeinek ötvözésével kezdtünk el dolgozni. Így jött létre a FABATKA, egy szerethető vágó- és szervírozódeszka márka. Ez a legkedvesebb emlékem.

FabLab | fotó: Diera Eftimia

A tavalyi Design Héten a Fabatka nyitott műhelyfoglalkozást tartott a FabLab-ban, ahol a WWF-nek, a világ legnagyobb természetvédelmi civil szervezetének részére készítettetek fatárgyakat. Milyen tárgyak készültek a pandás cégnek? Hogyan jelenik meg a környezettudatosság a brandben?

A FABATKA, vágó- és szervírozódeszka márka, melyet a design iránt fogékony, környezettudatos felhasználóknak készítünk Budapest belvárosában található műhelyünkben. A termékeink tervezésénél és gyártásánál ötvözzük a fa hagyományos és digitális megmunkálási eszközeit. Ügyelünk arra, hogy a felhasznált faanyagok fenntartható erdőgazdaságokból kerüljenek ki, és ezekből a legkevesebb felesleggel dolgozzunk. Termékeink felületkezeléséhez növényi olajokat használunk, amely víz- és időtállóvá teszi a terméket. Odafigyelünk arra, hogy minden termék csomagolása funkcionális legyen, így vásárláskor vászontáskában kapod meg a Fabatkádat, a termékleírást és az ápoláshoz szükséges tudnivalókat pedig könyvjelző formájában.

Jelenleg azon dolgozunk, hogy segítsük az erdők újratelepítést, és felhívjuk a figyelmet termékeken megjelenő, kihalófélben lévő állatfajok megmentésére, ezért Dominikával megkerestük a WWF Magyarországot egy olyan workshop gondolatával, ahol a résztvevők segítségével egy egyedi, fából készült világtérképet és famegmunkálási nyesedékből készítettünk állatos dominó szettet. A workshop célja a fa fajták megismerésén túl az volt, hogy miként lehet hulladék anyagból, saját magunk számára kedves használati tárgyat készíteni.

A névválasztás onnan ered, hogy a Fablab műhelyében készül, így vezetéknévként a Fab szót megtartottuk. A fabatka pedig értéktelen faszeletet jelent, de pont ezt szeretnénk megfordítani az emberek fejében: hogy egy értéktelennek hitt darab fából is milyen hasznos dolgokat lehet modern eszközökkel gyártani úgy, hogy azok szerethetőek legyenek és sokáig velünk maradjanak.

FabLab | fotó: Pernes Norbert

Mi a volt a leghajmeresztőbb dolog, ami nálatok, veletek készült?

A FabLab-ban sosincs két ugyanolyan projekt, és ez minden alkalom igazi kihívás! A leghajmeresztőbb dolgok mindig azok, amikor valamit legelőször csinálunk.

Rendszeresen vannak nálatok workshopok tagsági díj és anyagdíj ellenében; mennyire népszerűek ezek az alkalmak?

Nagy örömünkre mindig sokan jelentkeznek a workshopjainkra, általában túljelentkezéssel is számolnunk kell. Jó látni, mennyi lelkes és érdeklődő ember kerül kapcsolatba a műhelyünkkel. Azt fontos hangsúlyoznom, hogy vannak rendszeresen megrendezésre kerülő kifejezetten eszközhasználati oktatások és adott design, vagy használati tárgy létrehozására koncentráló tematikus workshopok. Előbbi esetében arra koncentrálunk, hogy a jelentkezők olyan tervezői és gépüzemeltetési tudásra tegyenek szert, hogy a műhely infrastruktúráját maguk használják a tervezési és gyártási folyamatokhoz. Utóbbi esetében pedig egy komplex, akár több technológiát alkalmazó folyamatot mutatunk meg, de mindezt úgy, hogy az alkotás kerül előtérbe.

Van célkorosztályotok vagy bárki jöhet barkácsolni?

Fontos, hogy mi nem barkácsműhely vagyunk, így nem nálunk fogod újrakárpitozni a kanapédat vagy megépíteni a kutyaházat; kivétel akkor, ha a tematikus workshopoknak ezt a témát adjuk. Szeretem úgy bemutatni a FabLab-ot, mint azt a műhelyet, ahol a gyártástechnológiák megismerése után, kísérletezhetünk, fejleszthetünk, és egy közösség részévé válva tanulhatunk egymástól is. Budapesten vannak kifejezetten barkácsműhelyek és közösségek, akiket ismerünk is, és segítjük egymást a napi feladataink megoldásában.

Faműhely

A műhely alapításakor nem gondolkoztunk célkorosztály meghatározásában. A legtöbb felhasználónk vagy még egyetemista, vagy az egyetemről kikerülve saját projekt, ötlet kivitelezésen dolgozik. Az idősebbek sokan azért jönnek, hogy újra felfedezzék magukat a munkájuk mellett. Sokféle ember megfordul nálunk, akik nagy elvárásokat támasztanak felénk. Mi csodát nem, de lehetőséget mindenki számára biztosítunk, aki szán időt és energiát arra, hogy tanuljon.

Mit találtatok ki a Pesti Vigadó rendezvényére?  Mire készüljenek a hozzátok látogatók?

Biztosan minden korombeli emlékszik a régi faépítő játékokra. A Pesti Vigadó azzal keresett meg minket, hogy ilyen régi fajátékok felhasználásával találjunk egy egész napos foglalkozást, amibe be tudjuk vonni a látogatókat. A fa játékok egy tavalyi önkéntes napon kerültek a Pesti Vigadóba, mely során a Vigadó munkatársai egy óvoda belső tereit tették szebbé a gyerekek számára. Ezek a játékok szépek és tartósak, de mára már meglátszik rajtuk az idő nyoma. A célunk az volt, hogy a FabLab-ban megtalálható hagyományos és digitális gyártástechnológiák segítségével a játékokat helyben felújítsuk. Digitális technológiák közül lézergravírozást és fóliavágást használunk majd, amivel épülethomlokzatokat gravírozunk az építőelemek felületére, így fel lehet majd építeni egy kicsi várost, ahol természetesen a Pesti Vigadó épülete is megtalálható lesz. Mindenki, aki részt vesz a felújításban a saját kockáján a kézjegyét is ott hagyhatja majd. Remélem, hogy a közös munka eredményeként a Pesti Vigadónak sikerül visszajuttatni a felújított játékokat az óvodába.

// /

A 7. Nyitott Ház Fesztivál ingyenes workshopjain a FabLab és a Müskinn tervezői egész nap várnak Téged, programjaik mellett ingyenes koncerteken vehetsz részt, megnézheted a kiállításokat és felfedezheted a több mint 150 éves épületet! Nézd meg a teljes programot!

FabLab Workshop | 2018. május 5. | 11:00-17:00 | Pesti Vigadó | 1051 Budapest, Vigadó tér 2. | Facebook

Szerző: Nyirő Nikolett